ارز دیجیتالی – دنیای در حال تغییر

مبادلات مالی حداقل تو کشور ما همیشه یه مشکل اساسی بوده. چند سالی هست که سیستم شتاب تونسته خوب این نقیضه رو جبران کنه اما کماکان مشکل اساسی داریم با مبادلات ارزهای خارجی. از یه طرف تحریم هستیم و خدمات مستر و ویزا کارت تو ایران به صورت مستقیم ارائه نمیشه از طرف دیگه اینقدر نرخ ارزهای مرجع بالا و پایین داره که نمیشه هیچی کاری کرد و مدام چشم به راه ثبات بازار هستی حتی از نوع حبابیش.

حالا این آشفته بازار یه موقعیت خوبی شده برای صرافی ها که بتونن خوب از آب گل آلود ماهی بگیرن و سود درست و درمونی داشته باشن البته که کارهای مثبت هم کم انجام نمیدن، یکیش همین حواله ارز به هر جای دنیاست. میتونی ریال به حسابشون بریزی و مثلا تو کانادا دلار مربوطه رو از نمایندگیشون بگیری یا اصلا راحتتر اینکه همون جا تو شعبه کانادا از کارت های بانک های عضو شتاب استفاده کنی و راحتترین راه و طی کنی.

خلاصه همیشه این طور مبادلات برای ما ایرانی ها زحمت آفرین بوده، حتی اجازه این و نداریم (البته تا زمان نگارش این مطلب. امیدوارم شما که دارین میخونین این محدودیت ها برداشته شده باشه) به صورت برخط چیزی بخریم که داستان اون اصلا یه چیز دیگست.

یه چند وقتی هست که نوعی جدید از پول وارد جهان شده به نام ارز دیجیتال. البته تو عصر دیجیتال اومدن پول دیجیتالی اصلا دور از ذهن نبود اما اینکه اینقدر سریع پیدایش و رشد کرده خودش نکته ای مثبت هست.

اسم ارز دیجیتال خودش معرف و توضیح دهنده همه چیز هست. پولی که بر اساس یک سری پردازش های کامپیوتر به وجود میاد و در مرحله بعد تقسیم (خرید و فروش) میشه. امروزه اینقدر بازار ارزهای دیجیتال رونق پیدا کرده که حتی مردم ایران خودمون با این محدودیت ها رقم سنگینی از اونو خریداری کردن.

یکی از معروف ترین ارزهای دیجیتال بیت کوین نام داره. بیت کوین در واقع اولین و محبوبترین ارز دیجیتال هست که شروع کار از سال ۲۰۰۸ بود و چند سالی هست که به بلوغ بسیار خوبی رسیده و الان گرون ترین پول دیجیتال هم نام گرفته و قیمتش از دو سال پیش که حدود ۷۰۰ دلار بوده به ۱۰۰۰۰ دلار در زمان نگارش این مطلب هم رسیده.

اما بیت کوین چیست؟ بیت کوین در واقع یه فرمول ریاضی در حال رشد هست. قرار بر اینه که ۲۱ میلیون واحد بیت کوین در نهایت تولید بشه که تعداد کمی هم نیست. به خاطر قیمت خیلی زیاد بیت کوین اونو تو مقدار های میلی خریداری میکنن و شما میتونین با ایجاد انواع کیف پول های مجازی و یا حقیقی تا هر زمان که خواستین بیت کوین و ذخیره کنید.

یه موضوع جالب در مورد ارزهای دیجیتال اینه که تعداد فروشگاه هایی که به جای پول مرسوم از ارزهای دیجیتال استفاده میکنند و در واقع قبول پول دیجیتال دارن به شدت رو به افزایشه. در کشور های توسعه یافته دستگاه های خودپرداز ATM زیادی بیت کوین دریافت و صادر میکنند.

تمامی این مسائل نشون دهنده این میباشد که دنیا به سمت استفاده از واحدهای پولی خواهد رفت که دارای پشتبانه خاصی توسط دولت و یا ملتی نیستند. قرار نیست که طلا، الماس و یا هر چیز دیگه ای پشتبانه واحد ارزی خاصی باشند و کشوری مستقل به دلایلی تامین کننده پول مرجع تمام دنیا باشه.

ارزهای دیجیتالی مثل بیت کوین، اتریوم، ریپل و هر چیز دیگه ای بدون وابستگی به دولت، نهاد و هر سازمانی دیگه نشان دهنده ارزی مستقل و جهان شمول هستند که به سرعت در حال رشد و شکوفایی هستند و دیگه اجازه پول شویی و انجام مبادلات غیر شفاف و به کسی نمیده.

ارز دیجیتال مثل خیلی از محصولات عصر حاضر در جهت مستقل سازی امکانات و خدمات از دولت ها و قدرت های دست نیافتنی قدم برداشته. درسته که هر روز به تعداد پول های دیجیتال اضافه میشه اما همین حرکت، همین خواستن و استقبال مردم ما رو به سمت قدرت بیشتر حرکت میده.

2 Replies to “ارز دیجیتالی – دنیای در حال تغییر”

  1. جناب وصال بله همینطوره،
   تا اواخر سال ۲۰۲۰ تعداد مصرف کننده های ارزهای دیجیتال به یک میلیارد نفر میرسه.
   یه نکته اساسی تو این موضوع هست و اینکه که باید از امروز یادگیری ارزهای دیجیتال و شروع کنیم تا با مفاهیم اولیه به خوبی آشنا بشیم.
   دنیا در حال تجربه تغییرات اساسی هست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *