درباره مهندس محمد خانی

میگن اسفند ماهی ها ویژگی های خوب کم ندارن (البته خیلی از اینا که میگن خودشونن ) اسفندی ها آدمای صادق و احساسی هستند براشون جنبه عاطفی زندگی خیلی مهمه و دوست دارن تو هر زمینه که هستن پیشرفت کنند، البته خیلی هم صفر و صدی هستند. اینا چیزایی که معمولا ازشون میشنویم و میخونیم. خلاصه اسفند ماه سال ۱۳۶۵ شمسی زمان به دنیا اومدن بنده بود. شاید خیلی زیاد دارم دقیق میشم تو نوشتن یه خلاصه عادی از من میتونست باشه اما بیشتر دونستن میتونه بیشتر هم حس نزدیکی ایجاد کنه.

دوران شیرین دبستان و راهنمایی به سرعت هر چه تمام تر طی شد یادم میاد مدرسه دولتی نظام مافی جایی بود که شیرین ترین خاطرات و البته کمی غمناک دوران ابتدایی و سپری کردم. تجربه های جدید، دوستانی که کم و بیش نیستن و خاطرات فراوانی که دود از سرم بلند میکنند.

اما راهنمایی جایی بود برای من که خاطراتش شفاف تر و واضح ترن، میتونم به خوبی لحظات ناب و رسیدن به بلوغ فکری و رفتاریم و اونجا به یاد بیارم و اینبار البته دوستانی که هنوز هستند و باهاشون در ارتباطم البته اینار خیلی هاشون و به لطف دوست عزیزمون فیس بوک دارم.

دوران راهنمایی به نظر مثل گرفتن فوق لیسانس هستش، داشتنش خیلی خوبه اما هیچ وقت کافی نیست یه دوره کوتاه و واسط هست که باید طی بشه چون هنوز خونه آخر نیستی، باید بری جلوتر باید برسی به خونه آخر تا بشه یه رضایت قلبی برای خودت ایجاد کنی.

بعد از اتمام دوره دبیرستان در مدرسه دکتر حسابی در رشته ریاضی خودم رو برای پیش دانشگاهی و مبارزه با غول کنکور آماده میکردم و موفق شدم در رشته علوم کامپیوتر ثبت نام کنم امابعد از مدتی تصمیم گرفتم برای ادامه تحصیل به خارج از کشور مهاجرت کنم.

بعد از ثبت نام در دانشگاه MMU در کشور مالزی و آغاز به تحصیل در رشته IT شاخه Information System Engineering دنیای جدیدی رو به من باز شد.

محیطی جدید، انسان های جدید، زبان جدید و البته خیلی جدیدهای دیگر زندگی نو را به من نشان میداد که از بودن در آن لذت میبردم و از تصمیم خودم خرسند بودم. سطح بسیار بالاتر دانشگاه های مالزی به نسبت دانشگاه های ایران در رشته IT برام بسیار تعجب بر انگیز بود و در به مدتی طول کشید تا خودم رو با اون محیط جهانی و به روز منطبق کنم.

از همان روزهای ابتدایی ورود به مالزی به فکر شروع کسب و کار مرتبط با رشته تحصیلیم و استفاده از تجربیاتم در بازار کار ایران بودم که در سالهای آخر تحصیل، با استفاده از نیروی کار دانشجویی مستعد و بین المللی شرکت Blazbo Technology SDN.BHD و تاسیس و در بازار خاص تولید Mobile Application به صورت هدف گیری بازار و صنایع خاص اقدام کردم.

واقعا کار و راه اندازی بیزینس در کشوری که به جز تحصیل هیچ تجربه دیگری ازش نداشتم سخت و طاقت فرسا بود و لحظات تلخ و شیرین زیادی و برام به همراه داشت که جزئی از مهمترین اتفاقات زندگی حرفه ای من در زمینه راه اندازی کسب و کار به شمار میان. مالزی به عنوان کشوری در حال توسعه با ارتباط سریع و فعال با دیگر ملل مترقی و توسعه یافته این امکان و به هر فرد سخت کوش و مستعد میده که بتونه استفاده زیادی از داشته های موجود بکنه و به آنچه که میخواد برسه.

سطح علی بالای دانشگاه های، بکارگیری علم روز در پروژه ها و ارتباط با شرکت های بسیار بزرگ در مالزی این فرصت و بهم میداد تا بتونم به صورت مستقیم کسب تجربه کنم و کسب و کار خودم رو بزرگ تر کنم. بعد از سال ها تصمیم گرفتم موفقیت های کسب شده در مالزی رو در کشور خودم هم توسعه بدم. به همین دلیل تو ایران شرکت سپنتا پردازش رو تاسیس کردم و سعی کردم بتونم وقت بیشتری در ایران صرف توسعه و برنامه ریزی کسب و کار نو پا کنم که البته با توجه به مشکلات خرد و کلان ایران به سرعت پیش نمیرفت و سرعت گیرهای نامرئی زیادی اذیتمون میکرد.

مهم ترین هدف من از اینکه میخوام به عنوان یک کار آفرین در سراسر جهان کار کنم ابتدا ایجاد تمایز در زندگی مردم و راحت کردن زندگی روزمره برای اونهاست. این حس که عمیقا باید به مردم سراسر جهان خدمت رسوند در بند بند وجودم حس میکنم و تمامی سعی و تلاش خودم رو بر اساس این معیارها برنامه ریزی میکنم.

خلاقیت و تفکر از عوامل برتری انسان نسبت به هر چیز دیگر هستند و میبایست از این داشته ها در جهت تعالی خود و دیگران استفاده کنیم که همینطور هم خواهد شد.

محمد خانی